Před podzimními prázdninami jsme využili nabídky Gymnázia Cheb a přišli se poučit na Vědu před radnicí, kterou každoročně připravují.
Třída 5.A navštívila zajímavou besedu v muzeu - DÍLNA HOUSLAŘE. Tato beseda vznikla v souvislosti s expozicí hudebních nástrojů v Lubech, která je ve správě muzea. Děti se během edukačního programu seznámily s dějinami výroby hudebních nástrojů se zaměřením na houslařskou dílnu a poznaly nelehkou práci mistra houslaře. Během programu děti poznaly jednotlivé části hudebního nástroje a jejich výrobu. Součástí besedy je také projekce dokumentu o výrobě houslí ze závodu výrobce hudebních strunných nástrojů Strunal Schönbach. Děti tak získaly povědomí o tom, jak houslaři z kusu dřeva dokáží vytvořit hudební nástroj a co vše ovlivňuje jeho výslednou podobu a zvukový projev. Děkujeme za hezké povídání a určitě se do muzea vrátíme.
Hornické muzeum Planá se nachází v několik set let staré Štole Ondřej Šlik. Dnes je celý labyrint chodeb zpřístupněn veřejnosti a je v něm instalována expozice rudného hornictví, které je v současné době v Čechách prakticky zlikvidováno. Množství exponátů, tematicky utříděných, působí v podzemních prostorách velmi autenticky. Našim průvodcem byl bývalý horník a díky tomu jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací ze života horníků, a to přímo na místě, kde se dříve těžila stříbrná ruda. Pivovar v Chodové Plané vyniká mezi pivovary historickou výrobní technologií a původní architekturou. V pivovaru je k vidění vlastní sladovna, spilka, pivovarské kotle, ležácký sklep a stáčírna. Mohli jsme si tak prohlédnout celý postup výroby piva. V Pivovarském muzeu jsme se dozvěděli spoustu informací o tradici výroby piva na Chodsku a také o dalších řemeslech s výrobou piva souvisejících (bednář, kovář..). V našem okrese nemáme žádné hornické muzeum a ani pivovar (minipivovary nepočítáme). Žáci se tak mohli podívat na místa, kam se běžně nedostanou a zároveň se poutavou formou dozvěděli spoustu nových informací.
PK
Projekt Podpora žáků se SZN
0141/PODSKOL/2022
Dne 29.9.2023 jsme s dětmi vyrazily na environmentální vycházku.
Turnaj v miniházené probíhá ve dvou kategoriích - 1. -3. a 4. - 5., kde se nepočítají body, ale hraje každý s každým pro radost ze hry a za výkony každý přihlášený účastník dostává medaili a diplom.
Na akci Škola v pohybu jsem přihlásila 1. stupeň - p.Vosika nám připravil ukázkovou hodinu plnou pohybu a her, které můžeme při TV využít. Postupně si každá přihlášená třída takovou hodinu vyzkouší.
Děti si vyzkoušely jak se pohybovat v zakouřeném prostředí, kde je velmi malá viditelnost a u stánku policie si mohly prohlédnout techniku a připomněly si několik pravidel bezpečnosti v provozu. Za odměnu dostaly omalovánky a pexesa s policejní tematikou. AP
Kolik Františků mají Františkovy Lázně? Jaké víno si Goethe přidával do minerální vody? Co způsobuje zvýšenou chuť k jídlu při pobytu v tomto městě? To vše a ještě víc o historii i tajemstvích Františkových Lázní jsme se dozvěděli při naší procházce městem s profesionální průvodkyní Muzea Františkovy Lázně. Během naší procházky jsme potkali spoustu historických osobností, které nás seznámily se svými příběhy ve městě.
Děkujeme všem účinkujícím za jedinečnou prohlídku krásného města. Děkujeme panu Vítkovi za skvělou zmrzlinu!
7.B
16.6.2023 proběhly dlouho odkládané ( od září) Chebské sportovní hry pro třetí třídy. Každá škola je rozlišena barvou triček. Naše děti dostaly světle modrá. Disciplíny, které měli pro nás připravené - skok z místa, hod míčkem, 1.pomoc, lanové centrum, svačina - pro každého pití, vybíjená družstev, miniházená, gymnastika, discgolf a závěrečná soutěž štafeta mezi školami. Chlapci se umístili na krásném 2. místě a děvčata bohužel blokovaná jinou školou, která jim vběhla do dráhy na 4. místě.
AP