Ve čtvrtek 26.5.2022 vyjela třída 9.B do Mýtiny u Lipové. V údolí Stebnického potoka nás čekal Projektový den – Dobrodružná stezka
Náš projektový den začal na nádraží v Lipové. Po silnici jsme se přesunuli do NPR Železná Hůrka nedaleko obce Mýtina. Naše další cesta nás zavedla na NS Stebnický potok. Po ní jsme došli až do vesnice Doubrava. Na nádraží v Lipové náš projektový den skončil.
Během projektového dnes nás doprovázel botanik z Muzea v Chebu RNDr. Jiří Brabec. Hlavní náplní projektového dne bylo seznámení s jarní květenou. I to byl důvod, proč jsme projektový den posunuli až na konec května. Během cesty měli děti zá úkol fotografovat nalezené květiny instantním fotoaparátem. Každou květinu pojmenovali a zařadili. Pan botanik nám ke každé květině sdělil několik zajímavých informací – například, zda je jedná o léčivou květinu, jedovatou květinu… Z pořízených fotografií jsme si tak pořídili herbář. Naším nejcennějším nálezem byl přísně chráněný zimostrázek alpský.
Na Železné hůrce mám pan botanik zopakoval zajímavé informace o sopkách v našem kraji. Výklad tak navázal na výstavu v chebském muzeu Hory oheň plivající aneb sopky našeho kraje, kterou děti navštívili před měsícem. Nejatraktivnější sopku v našem kraji si tak mohli prohlédnou zblízka a s odborným výkladem.
Cestu jsme dětem zpestřili různými úkoly. Některé úkoly byly fyzicky náročnější, jiné prověřily obratnost a zručnost. Část úkolů vyžadovala důvtip při luštění. Úkoly jsme bodovali. Každý, kdo se Dobrodružné stezky účastnil, dostal na konci odměnu. Vítězové si ale mohli odměnu vybrat jako první.
Projektový den byl organizačně velmi náročný, ale pro děti nepochybně velmi přínosný. Vždyť kolikrát mohou vyjít do přírody s kvalifikovaným botanikem? Netradiční outdoorové aktivity si většina dětí vyzkoušela poprvé.
Děkujeme společnosti CHEVAK Cheb, a.s. za finanční příspěvek, který nám umožnil realizaci projektového dne!
Ing. Petr Kvíz
Dne 20. května 2022 se němčináři z II. stupně vydali na výlet do Regensburgu. Naši cestu jsme započali v impozantní Walhalle, novoklasicistní síni slávy německého národa, ve které se ukrývá památník každé významné osobnosti spojené s německým jazykem. Můžeme zde tak vedle sebe najít bustu Marie Terezie, Mozarta i Rubense. Překvapením pro nás Chebany byl pomník Albrechta z Valdštejna. Naše žáky stavba velice zaujala a ti sportovně zdatnější vyběhli všech 256 schodů vedoucích k této bavorské kopii Parthenonu.
Z nebeských výšin Walhally jsme se poté přesunuli poněkud níže, konkrétně k Dunaji do města Regensburg, jehož historické centrum je zapsáno na seznamu památek světového dědictví UNESCO. Nejprve jsme se prošli po více jak 800 let starém mostě Steinerne Brücke, vedle kterého jsme si prohlédli nejstarší fast food Wurstkuchl. Poté jsme se přesunuli do regensburské radnice, kde se v minulosti konaly říšské sněmy. Následovala prohlídka malebných uliček starého města, gotické Katedrály sv. Petra či Porta Praetoria, bývalé brány do římského legionářského tábora Castra Regina, jejíž stáří se odhaduje na téměř 2 000 let.
Všechny nás potěšilo, že jsme si po cestovatelsky hubených pandemických letech spravili chuť a již nyní se těšíme na příští rok a další cestu do některé z německy mluvících zemí. (LV)