18.12.2024 jsme vyrazili dotovaným autobusem z Karlovarského kraje do Lokte na program Vánoce v Krušnohoří. Nejprve jsme si prohlédli hradby, na kterých je výstava ilustrátora dobrodružných knih Gustava Kruma. Úzkými středověkými uličkami jsme se dostali na náměstí s vánoční výzdobou a poté ke hradu. Dětem se nejvíce líbily saně se sobem u vánočního stromu na náměstí.
Na hradě jsme posvačili v legendární hodovní síni a rozdělili jsme se na 2 skupiny po třídách a my jsme začali programem Vánoce v Krušnohoří. Dozvěděli jsme se mnoho o zvycích našich předků, třeba proč si věšeli stromeček špičkou dolu ke stropu, jak si ho zdobili, jaké dárky si dávali a třeba, že tradice pálení františků pochází z Krušnohoří a je stará 300 let.
Seznámili jsme se s mnoha dalšími vánočními zvyky - krájení jablek, házení střevícem, jmelí, ořechové lodičky, polaz, barborky, svícen za oknem, vrkoč, věštba z polínka, pálení purpury,...
Prohlédli jsme si výstavu betlémů - dřevěných, keramických, papírových, formy na perníky.
Pak jsme se prohodili s 2.A a vyráběli jsme si vánoční ozdobu. Protože jsme měli k dispozici celý hrad a při sezení jsme vymrzli, tak jsme si proběhli sklepení, věž a další expozice hradu, třeba slavný zdejší meteorit, který zkoumala nám známá osobnost spjatá i s Chebem- Goethe.
Nakonec jsme si nechali výstavu - Pohádky, kde jsme si mohli vyzkoušet rekvizity k pohádkám - O Budulínkovi, O Karkulce, O Sněhurce, O Popelce, O Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém. Zahrát si hry vztahující se k pohádkám. Nejvíc jsme se zasmáli s převleky ke Karkulce.
Program se nám moc líbil, přestože jsme na tomto středověkém hradě, kde byl svého času vězněný malý Karel IV., vymrzli a jediné místo, kde jsme se mohli ohřát, bylo hradní WC.
Andrea Půlpánová