V úterý 9. 4. 2024 proběhla v prostorách KC Svoboda Cheb prezentace ZŠ, MŠ, ZUŠ a DDM Sova pod názvem „Jak se učí v Chebu“. Krom ukázek vzdělávacích metod, podrobných informacích o jednotlivých školských zařízeních se zde mohli návštěvníci zúčastnit odborných besed. Školy byly perfektně připraveny. Škoda jen, že o akci ze strany rodičů, žáků a občanů města Chebu byl minimální zájem.
Otto Friedrich
Po roce jdeme opět uklízet. Tentokrát jsme téměř v plném počtu. U Bismarckovi rozhledny si před úklidem opečeme buřty. Je pod mrakem. Chladno. Brzy se zahřejeme. Sbíráme smetí u silnice od rozhledny až k bývalé Myslivně. Na místě dnes už zaniklé výletní restaurace je obrovská skládka. Není v našich silách jí uklidit, ale snažíme se. Se sbíráním smetí končíme až když nám dojdou pytle. Naplnili jsme jich čtyřicet = 400 kg smetí.
Byla to dřina, ale takhle v partě je to i zábava.
Je skvělé, že dnešní děti mají kladný vztah k přírodě a umí ho dokázat prací.
PK
Žáci třídy IV. A se hned po Velikonocích vydali na výlet do Bečova nad Teplou, na který se už dlouho předem těšili. V místní botanické zahradě pro ně byl připraven atraktivní program na téma „Vodní svět“.
Po příjezdu se děti krátce seznámily s historií Bečova, dozvěděly se zajímavosti o hradu a zámku, kde je umístěn relikviář svatého Maura, a také o osudu botanické zahrady. Po svačince nás čekala práce v terénu. Nejprve jsme si poslechli krátké povídání o plazech a obojživelnících s ukázkami živočichů a jejich vývojových stádií. Dokonce se nám podařilo zahlédnout ledňáčka v letu, což byl skutečně nevšední zážitek. Děti byly přednáškou opravdu zaujaté a aktivně se zapojovaly.
Poté žáci dostali síťky a šlo se „na lov“. V místních tůňkách za pomoci pana lektora našli poměrně hodně druhů vodních živočichů. Od běžných vodoměrek a dalšího drobného hmyzu, přes larvu chrostíka v „domečku“ či potápníka, až po úlovek největší – žábu. Velkou zajímavostí byla larva jednoho druhu vážky, kterou na tomto území doposud neviděl ani pan lektor.
Výlet jsme si moc užili a všem cestu do Bečovské botanické zahrady doporučujeme.
Lenka Vlková
Se třídou IV. A jsme jeli 7. března do Karlových Varů na prohlídku města a koncert symfonického orchestru.
Když jsme přijeli, tak jsme se hned vydali na malou procházku městem, kde jsme si prohlédli kolonády, Vřídlo a další prameny. Poté jsme šli na koncert.
Když jsme přišli do budovy, vydali jsme se po chvilce do krásného sálu, kde se měl koncert konat. Orchestr hrál na počest Bedřicha Smetany, který se narodil pře 200 lety v roce 1824. Vystoupení bylo moc hezké. Nejvíce se nám líbila skladba Vltava. Nakonec jsme ještě stihli malou procházku Karlovými Vary.
Výlet se nám moc líbil a těšíme se na další.
Jáchym Hryzák a Sebastian Štejr, IV. A
Na besedě - Čápi na tahu jsme se seznámili s pojmy - vycpanina, záchranná stanice, latinské pojmenování čápa bílého i černého, s druhy volavek, se způsobem života čápa - hnízdění, potrava, námluvy - vyzkoušeli jsme si zásnubní tanec, mláďata, způsob krmení, stavění hnízda a trasy a odlet do teplých krajů.
V rámci projektu Pohádky pro lepší začátky se žáci 1. stupně měli možnost setkat s českým spisovatelem Petrem Březinou. Na pozadí srozumitelných pohádkových příběhů představil Petr Březina žákům pohádkové postavy, které řeší různorodé situace a problémy. V následujícím roce doufáme v další spolupráci.
IS